Central Technologies CTCH110F-151K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 827 ratings
CTCH110F-151K main image
Model Number
CTCH110F-151K
Datasheet
CTCH110F-151K PDF
Description
150UH RADIAL LEAD FIXED INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
CTCH110F
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
150 µH
Tolerance
±10%
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
230mOhm Max
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)