Central Technologies CTCH110F-101K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 641 ratings
CTCH110F-101K main image
Model Number
CTCH110F-101K
Datasheet
CTCH110F-101K PDF
Description
100UH RADIAL LEAD FIXED INDUCTOR
In Stock : 7
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
CTCH110F
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Inductance
100 µH
Tolerance
±10%
Current - Saturation (Isat)
1.7A
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Supplier Device Package
Radial
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)