Central Technologies CTCDRH104F-470M Bulk sales (1 piece or more)
4.8 608 ratings
CTCDRH104F-470M main image
Model Number
CTCDRH104F-470M
Datasheet
CTCDRH104F-470M PDF
Description
47UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Series
CTCDRH104F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Material - Core
Inductance
47 µH
Tolerance
±20%
Current - Saturation (Isat)
1.1A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
210mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)