Central Technologies CTCDRH104F-391M Bulk sales (1 piece or more)
4.5 859 ratings
CTCDRH104F-391M main image
Model Number
CTCDRH104F-391M
Datasheet
CTCDRH104F-391M PDF
Description
390UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Series
CTCDRH104F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Material - Core
Inductance
390 µH
Tolerance
±20%
Current - Saturation (Isat)
390mA
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
1.55Ohm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)