Central Technologies CTCDRH104F-271M Bulk sales (1 piece or more)
4.6 650 ratings
CTCDRH104F-271M main image
Model Number
CTCDRH104F-271M
Datasheet
CTCDRH104F-271M PDF
Description
270UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
CTCDRH104F
Product Status
Obsolete
Inductance
270 µH
Tolerance
±20%
Current - Saturation (Isat)
470mA
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
1.07Ohm Max
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)