C&K E121SD1V6GE Bulk sales (1 piece or more)
4.8 746 ratings
E121SD1V6GE main image
Model Number
E121SD1V6GE
Manufacturer
C&K
Datasheet
E121SD1V6GE PDF
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
C&K
Series
E020
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Standard
Circuit
SPDT
Switch Function
On-Mom
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
120 V
Voltage Rating - DC
28 V
Actuator Type
Round, Plunger
Actuator Marking
No Marking
Color - Actuator/Cap
White
Illumination Type, Color
Illumination Voltage (Nominal)
Termination Style
PC Pin
Ingress Protection
Features
Process Sealed
Panel Cutout Dimensions
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C