Bulgin RF292CPD Bulk sales (1 piece or more)
4.9 881 ratings
RF292CPD main image
Model Number
RF292CPD
Datasheet
RF292CPD PDF
Description
CONN 2.92MM P END LNCH
Connector Style
2.92mm
Connector Type
Plug, Male Pin
Impedance
50Ohm
Mounting Type
Board Edge, End Launch
Frequency - Max
40 GHz
Housing Color
Gold
Body Material
Brass
Body Finish
Gold
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
250 V