Bertech PPT5-200MM In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 844 ratings
PPT5-200MM main image
Model Number
PPT5-200MM
Manufacturer
Bertech
Datasheet
PPT5-200MM PDF
Description
200 MM W. POLYIMIDE TAPE, 5 MIL
In Stock : 24
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Bertech
Series
BERTECH® PPT5
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Tape Type
Masking
Adhesive
Silicone
Backing, Carrier
Polyimide
Thickness
0.0065" (6.5 mils, 0.165mm)
Thickness - Adhesive
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier
0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Width
7.87" (200.00mm)
Length
108' (32.9m) 36 yds
Color
Amber
Usage
Masking, High Temperature
Temperature Range
-99°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)