Bertech PPT-125MM In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 714 ratings
PPT-125MM main image
Model Number
PPT-125MM
Manufacturer
Bertech
Datasheet
PPT-125MM PDF
Description
125 MM W. POLYIMIDE MASKING TAPE
In Stock : 18
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Bertech
Series
BERTECH® PPT
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Tape Type
Masking
Adhesive
Silicone
Backing, Carrier
Polyimide
Thickness
0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness - Adhesive
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Width
4.92" (125.00mm)
Length
108' (32.9m) 36 yds
Color
Amber
Usage
Masking, High Temperature
Temperature Range
-99°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)