Bertech KPTLS-10MM In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 746 ratings
KPTLS-10MM main image
Model Number
KPTLS-10MM
Manufacturer
Bertech
Datasheet
KPTLS-10MM PDF
Description
10 MM W TAPE LOW STATIC
In Stock : 84
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Bertech
Series
BERTECH® KPTLS
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Tape Type
Masking
Adhesive
Silicone
Backing, Carrier
Polyimide
Thickness
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Adhesive
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Thickness - Backing, Carrier
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Width
0.39" (10.00mm)
Length
108' (32.9m) 36 yds
Color
Amber
Usage
Masking
Temperature Range
500°F (260°C)