Bertech ESDCPT-75MM Bulk sales (1 piece or more)
4.8 645 ratings
ESDCPT-75MM main image
Model Number
ESDCPT-75MM
Manufacturer
Bertech
Datasheet
ESDCPT-75MM PDF
Description
75 MM W, ESD SAFE TAPE, CLEAR
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Bertech
Series
BERTECH® ESDCPT
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Tape Type
Masking
Adhesive
Silicone
Backing, Carrier
Polyester Film
Thickness
0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness - Adhesive
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Width
2.95" (75.00mm)
Length
216' (66.0m) 72 yds
Color
Clear
Usage
Masking, Packaging
Temperature Range
-40°F ~ 356°F (-40°C ~ 180°C)