Bertech ALTC-50MM (1 Strip)
4.9 675 ratings
ALTC-50MM main image
Model Number
ALTC-50MM
Manufacturer
Bertech
Datasheet
ALTC-50MM PDF
Description
50MM EMI-RFI SHIELDING TAPE
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Bertech
Series
BERTECH® ALTC
Packaging
Strip
Product Status
Active
Tape Type
EMI Shielding
Adhesive
Conductive Acrylic
Backing, Carrier
Aluminum Foil
Thickness
0.0032" (3.2 mils, 0.081mm)
Thickness - Adhesive
0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Thickness - Backing, Carrier
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Width
1.97" (50.00mm)