APEM Inc. 5259AB3V Bulk sales (1 piece or more)
4.9 680 ratings
5259AB3V main image
Model Number
5259AB3V
Manufacturer
APEM Inc.
Datasheet
5259AB3V PDF
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
APEM Inc.
Series
5000
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Circuit
3PDT
Switch Function
On-Off-On
Current Rating (Amps)
6A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
30 V
Actuator Type
Locking Lever
Actuator Length
15.10mm
Illumination
Non-Illuminated
Illumination Type, Color
Illumination Voltage (Nominal)
Termination Style
PC Pin
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.50mm Dia
Bushing Thread
1/4-40
Ingress Protection
Features
Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Actuator Material
Brass, Nickel Plated
Electrical Life
40,000 Cycles
Base Product Number
5259A