aimtec AMES75-12SNZ (1 Box)
4.9 680 ratings
AMES75-12SNZ main image
Model Number
AMES75-12SNZ
Manufacturer
aimtec
Datasheet
AMES75-12SNZ PDF
Description
AC/DC CONVERTER 12V 72W
In Stock : 6
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
aimtec
Series
AMES75-NZ
Packaging
Box
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Voltage - Output 5
Voltage - Output 6
Current - Output 1
6 A
Power (Watts)
72W
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.90" L x 3.82" W x 1.18" H (99.0mm x 97.0mm x 30.0mm)