aimtec AMEL45-48SJZ-STD (1 Box)
4.9 820 ratings
AMEL45-48SJZ-STD main image
Model Number
AMEL45-48SJZ-STD
Datasheet
AMEL45-48SJZ-STD PDF
Description
AC/DC CONVERTER 48V 45W
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
AMEL45-JZ
Packaging
Box
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
48V
Voltage - Output 4
Voltage - Output 5
Voltage - Output 6
Current - Output 1
940 mA
Power (Watts)
45W
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type
DIN Rail
Size / Dimension
5.39" L x 2.76" W x 1.49" H (136.9mm x 70.1mm x 37.8mm)