aimtec AME2-24SAZ Bulk sales (1 piece or more)
4.9 886 ratings
AME2-24SAZ main image
Model Number
AME2-24SAZ
Manufacturer
aimtec
Datasheet
AME2-24SAZ PDF
Description
AC/DC CONVERTER
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
aimtec
Series
AME2-AZ (2W)
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 130 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Output 4
Current - Output (Max)
83mA
Power (Watts)
2 W
Applications
ITE (Commercial)
Features
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Efficiency
81%
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
1.40" L x 0.92" W x 0.76" H (35.6mm x 23.3mm x 19.3mm)
Approval Agency
CE, cURus, FCC
Line Regulation
±1.5%
Load Regulation
±5%