3M HF40PP040A01 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 791 ratings
HF40PP040A01 main image
Model Number
HF40PP040A01
Manufacturer
3M
Datasheet
HF40PP040A01 PDF
Description
HIGH FLOW SERIES FILTER CARTRIDG
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
3M
Series
High Flow
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Filter Cartridge
Applications
Industrial
Particle Size
40µm (Nominal)
Flow Rate
350GPM (1324.89LPM)
Pressure Range
35PSI ~ 50PSI
Inlet/Outlet Size
Height
40.000" (1016.00mm)
Diameter
6.500" (165.10mm)
Operating Temperature
71°C - Max