3M 8R15-E001 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 798 ratings
8R15-E001 main image
Model Number
8R15-E001
Manufacturer
3M
Datasheet
8R15-E001 PDF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
3M
Series
8000
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Connector Style
D-Sub
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
15
Number of Rows
2
Mounting Type
Panel Mount
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Type
Signal
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Solder Cup
Shell Material, Finish
Steel
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Ingress Protection
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
3A
Backset Spacing
Features
Filter
Voltage Rating
250V
Color
Contact Form
Dielectric Material
Thermoplastic
Wire Gauge
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C